Opublikowany przez: ULA
Autor zdjęcia/źródło: Aazz | Stock Free Images
Dzięki nim można zachować nie tylko dobrą formę, ale i mocne kości. Dla nich zaś niezbędne są” wapń i witamina D, które – wspierane przez szereg innych witamin i minerałów – pozwalają cieszyć się swobodą ruchów mimo upływu lat. Osteoporoza jest wprawdzie chorobą, która pojawia się z wiekiem, można jednak uchronić się przed nią (lub opóźnić jej wystąpienie) dzięki odpowiedniej diecie. Jakie składniki powinna ona uwzględniać?
Ten duet odgrywa ogromnie ważną rolę w zapobieganiu chorobom kości. Wapń, szczególnie w postaci jabłczanu dwuwapniowego oraz dwuglicynianu wapnia wspiera prawidłową budowę kości i jest ich głównym budulcem. Fakt, że to właśnie wapń zajmuje najważniejszą rolę w walce z osteoporozą, dziwić zatem nikogo nie powinien.
Samo przyjmowanie wapnia jednak nie przyniesie pożądanych rezultatów.Aby jego przyjmowanie przyniosło oczekiwane efekty, musi zostać przyswojone przez organizm, co bez witaminy D nie jest możliwe. Pominięcie tej ważnej witaminy jest poważnym błędem, prowadzącym zazwyczaj do niedoboru wapnia, a tym samym – chorób kości.
To kolejna para witamin niezwykle istotnych dla zdrowych kości. Szczególnie cenna jest witamina K1, która połączona z witaminą D pozwala na jeszcze lepsze wchłanianie wapnia. Witamina K1 odgrywa jednocześnie bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Dzięki niej uniknąć można nie tylko problemów z układem kostnym, ale i z krzepnięciem krwi. Jej towarzyszka, witamina K2 wspiera zaś kości oraz tętnice, dzięki czemu pozwala uchronić się i przed osteoporozą, i przed chorobami związanymi z układem sercowo – naczyniowym.
Aby zachować odpowiednią gęstość kości i cieszyć się ich dobrą formą jak najdłużej, warto pamiętać również o magnezie.Szczególnie cenna jest jego najlepiej przyswajana przez organizm forma, znana jako cytrynian magnezu. Choć często magnez bywa pomijany w dyskusjach na temat osteoporozy warto pamiętać o tym, że ma on ogromny wpływ na mineralną gęstość kości.
Obok magnezu ważną rolę odgrywa potas. Dzięki niemu wapń na dłużej (i w większych ilościach) pozostaje w organizmie, gdyż potas chroni je m.in. przed wydaleniem z organizmu wraz z moczem.Szczególnie pozytywne rezultaty przynosi zaś połączenie diety bogatej w potas z aktywnością fizyczną. Korzystają na tym i kości, i serce.
Warto również wspomnieć o borze, który również pomaga poprawić stan kości. Ten pierwiastek skutecznie wspiera działanie wapnia, witaminy D oraz magnezu, dzięki czemu mogą one skuteczniej działać na rzecz zdrowia układu kostnego.
Ponieważ trudno ułożyć taką dietę, w której znajdą się wszystkie wymienione powyżej składniki mineralne i witaminy, warto do codziennej diety dodać stosowne suplementy. Jednym z preparatów, w którym znajdują się wszelkie zalecane dla zdrowych kości składniki jest suplement „Odbudowa kości”, odnoszący spektakularne efekty w walce z osteoporozą.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.